Yeni Dönem Başladı! Modern Nüfus Müdürlükleri

Ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde vatandaşlara daha iyi hizmet verilebilmesi, iş ve işlemlerin hızlı sonuçlanabilmesi için nüfus müdürlüklerini yenileme çalışması başladı.

Yeni Dönem Başladı! Modern Nüfus Müdürlükleri

"Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti" çalışmasıyla nüfus müdürlükleri hem modernleşecek hem de benzer standartta olacak. Bu kapsamda ilk uygulama Ankara İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binasında gerçekleşti.

Artık sürücü belgesi, kimlik ve pasaport yenileme 8 dakikada, adres değişikliği ise 5 dakikada gerçekleşecek.

Nüfus müdürlüklerinde başlatılan yeni konsept çalışması ile, vatandaşlara daha iyi hizmet verilebilmesi, iş ve işlemlerin daha hızlı sonuçlandırılması hedefleniyor. "Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti" çalışmasıyla hem modernleşen hem de aynı standartta kavuşacak olan nüfus müdürlüklerindeki ilk uygulama Ankara İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binasında gerçekleşti.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde günlük 250 bin kişi nüfus müdürlüklerinden hizmet alıyor. Pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerinin nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmasıyla birlikte artan iş ve işlemler nedeniyle personel ihtiyacı giderildi, nüfus müdürlüklerinin teknik alt yapı kapasitesi geliştirildi. Randevu süreleri bir güne düşürüldü, bir işlem için verilen parmak iziyle diğer işlemlerde yapılabilir hale getirildi, pasaport, sürücü belgesi ve kimlik basımları hızlandırıldı.

YENİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ KONSEPTİ

Bu çalışmaların yanı sıra vatandaşların daha ferah, rahat işlemlerini yapabilmesi için nüfus müdürlüklerini yenileniyor.

Yeni Nüfus Müdürlüğü konsepti ile ülke genelindeki il ve ilçelerdeki nüfus müdürlüklerinin tıpkı banka şubeleri gibi benzer standartta olması sağlanıyor.

Bu kapsamda çalışmalarına başlayan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ilk uygulamayı Ankara’da gerçekleştirdi. Ankara’da İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binası "Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti" ile tasarlandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri