1 Ocak 2018 tarihiyle başlayarak Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) tebligat hakkındaki maddelerinde değişiklik olarak, yerleşim yeri adresi (ikametgah) tebligat adresi arasına girdi.

Maliye Bakanlığı tebligat sorununu ikametgaha gönderimle yeniden aşacak. Buna göre, 1 Ocak 2018’den itibaren mükellef tarafından verilen ve tutanakla bulunan işyeri adresleri ve yerleşim yeri adresleri göz önüne alınacak.

Değişikliğe orantılı olarak diğer birçok adres madde kapsamından çıkarıldı. Bilinen adres yalnızca adres kayıt sisteminde yer alan ikametgah adresi kabul edildiğinden, mükellef tarafından vergi idaresine yerleşim yeri adresi bildirimi olmayacak. Eğer yapılmış ise bu bildirimde yer alan adres yerleşim yeri adresine yapılacak tebligatlar dikkate alınmayacak.

ADRESE TEBLİGAT NASIL OLACAK?

Bu doğrultuda mükellefin bilinen birden çok işyeri adresi varsa, bilinen işyeri adreslerinden tarih itibarıyla tebligat yapacak makama en son bildirilen veya bu makam tarafından onaylanan adres göz önünde bulundurulacak. Tebliğ öncelikle bu adreste yapılacak. Bir işyeri adresi bulunması durumunda tebligat bu işyeri adresinde gerçekleşecek.