Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ? Askerlik Düşecek mi ?

Bedelli askerlik, yeni askerlik düzenlemesinin yasalaşması halinde sürekli hale gelecek. Yeni sistemle birlikte bedelli askerlikte yaş sınırı da olmayacak.

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ? Askerlik Düşecek mi ?

Yeni sistemle köklü bir değişim başlayacak

Düzenlemeyle ilgili detayların belli olmasının ardından askerlik yükümlülüğünü henüz yerine getirmemiş gençler, “Bedelli askerlik fiyatı ne kadar?” ve “Askerlik düştü mü?” sorularının cevabını araştırıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi ve yeni askerlik sistemi içerisinde yer alan bedelli askerlik ile ilgili detayları kamuoyu ile paylaştı. İşte merak edilen detaylar…

BEDELLİ ASKERLİK FİYATI NE KADAR?

Yeni düzenleme ile bedelli askerlikte yaş sınırı kalkacak ve bedelli askerlik sürekli hale getirilecek. Yani her isteyen yükümlü bedelli askerlik düzenlemesine başvurabilecek. Belli askerlik fiyatı ise 40 bin gösterge çarpı memur maaşı katsayısı sonucu ortaya çıkan rakamın 6 katı olarak belirlendi. Memur maaşları ve 40 bin göstergede yaşanacak artış ve eksilmeye göre bedelli askerlik fiyatı da 6 ayda değişebilecek. Şuan ki veriler doğrultusunda bedelli askerlik düzenlemesi bu şekilde yasalaşırsa 2019 yılı ilk çeyreğinde bedelli askerlik fiyatı 31 bin 343 lira olarak hesaplandı.

YAŞ SINIRLARI DEĞİŞECEK

Yeni askerlik sistemi ile birlikte askerlik ertelemede eğitim durumuna göre erteleme yaş sınırları da değişecek. İşte, yeni yaş sınırları:

Lise: 29’dan 22’ye

Meslek Yüksek Okulu: 29’dan 28’e

Lisans: 29’dan 28’e

Lisans Üstü: 35’ten 32’ye

Sporcu: 38’den 35’e

Doktora ve tıp öğrencilerinde  erteleme yaşı değişmedi.

ASKERLİK DÜŞÜYOR

Yeni sistemde askerlik süreleri de netleşti. Sürenin netleşmesinin ardından en çok araştırılanların başında ise “Askerlik düştü mü?” sorusunun cevabı yer alıyor. Lise ve altı, meslek yüksek okulları ve üniversite mezunları olarak üç kategori var. Ve süreler bu mezuniyetlere göre değişiyor. İşte detaylar…

Bedelli ve mezuniyet ayrımı gözetmeksizin 1 ay temel eğitim herkes için geçerli olacak.

Lise mezunları: 1 ay temel eğitim + 5 ay kıta hizmeti (zorunlu)

Zorunlu askerlik hizmeti biten lise mezunları istemeleri halinde 6 ay sözleşmeli askerlik yapabilecekler. Ancak bu sözleşmeli dönem zorunlu değil. Zorunlu 6 aylık askerlikte lise mezunu ve ve altı mezuniyete sahip olanlara harçlık bağlanırken, tercihe bağlı ikinci 6 aylık dönemde maaş bağlanacak.

Lise ve altı mezuniyetlerdeki 5+1’lik zorunlu dönem bedelli yapmayan ve uzun süreli askerde kalmak isteyen tüm adaylar için geçerli.

Meslek Yüksek Okulu Mezunları: MYO mezunları isterlerse 10 ay yedek astsubaylık yapabilecekler. Yedek astsubay olmak isteyen adaylar, 5+1’lik sisteme değil 2+10’luk sisteme dahil edilecekler. Bu adaylar 2 ay harçlık eğitim alıp, 10 ay ise maaşlı yedek astsubaylık yapabilecekler. Ama başta da belirttiğimiz gibi 12 ay askerlik yapmak istemeyen MYO mezunu tıpkı lise ve altı mezunlar gibi 5+1 askerlik yapabilecekler.

Lisans ve Lisansüstü mezunları: Üniversite veya Y. Lisans mezunları da tıpkı MYO mezunları gibi isterlerse 1+5 yani 1 ay eğitim 5 ay kıta görevi ile askerlik görevlerini bitirebilecekler. Ancak isterlerse 2+10 yani 2 ay eğitim 10 ay sözleşmeli görev alıp yedek subay olabilecekler. Bu adaylara da eğitim döneminde harçlık, görev döneminde ise maaş bağlanacak.

Kısaca bedelli askerlik yapmak isteyenler için zorunlu askerlik süresi 1 ay, bedelli askerlik yapmak istemeyen ve bununla birlikte isteğe bağlı yedek astsubaylık ve yedek subaylık gibi görevleri istemeyen askerler için askerlik süresi 1 ay eğitim 5 ay kıta hizmeti olmak üzere toplamda 6 ay olacak.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR