Bu seneki YAŞ toplantısıyla ilgili bir ilk yaşanabilir. Bu sene 3 kuvvet komutanının ve jandarma genel komutanının görev süresi doluyor. 2019 yılında değişmesi beklenen Genelkurmay Başkanının da bu toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak'ın görev süresi bu yıl bitiyor. Çolak'ın görev süresinin devam ettirilmemesi durumunda Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler'in ya da Genelkurmay 2. Başkanı Ümit Dündar'ın Zeki Çolak'ın yerine getirilebilecek isimler olduğu düşünülüyor.

JANDARMAYA SİVİL ATAMA OLASILIĞI

Yaşar Güler Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilmezse, emekli olası gerekecek. Emeklilik durumunda da Jandarma Genel Komutanlığı görevine ilk kez Jandarma sınıfından bir korgeneralin ya da dışarıdan sivil bir ismin atanması olasılığı var.

JANDARMA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA BAĞLANMIŞTI

Jandarma Genel Komutanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile İçişleri Bakanlığı'na bağlanmıştı. Bu seneki YAŞ toplantısında da bu kapsamda Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri komutanları katılırken, Jandarma Genel Komutanı bu toplantıda bulunmuyor.

YAŞ'TAKİ ASKER ÜYE SAYISI AZALTILDI

KHK ile, YAŞ üyeleri arasına Başbakan Yardımcılıkları, Adalet, Dışişleri ve İçişleri bakanları da alınrak sivil üye sayısı 10’a yükseltilirken, 12 olan asker üye sayısı 4’e kadar azaltıldı.