FETÖ'nün silahlı terör örgütü olduğunu netlerin kararın gerekçesinde, dış destekli olarak FETÖ tarafından yapılan ve bir terör suçu olan darbenin, tamamlanmış olup olmamasına bakılmaksızın Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yer alan en ağır yaptırım gerektiren suçlardan olduğu, bunun dışında suç teşkil eden emri verenin de bu emri bilerek yerine getirenin de ceza hukuku açısından sorumlu tutulması gerektiği tespitleri yapıldı.

Ayrıca bundan böyle FETÖ' sanıkları mahkemelere tek tip kıyafetle çıkacak

REİS-İ CUMHUR AÇIKLAMIŞTI

"Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo'da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Dikkat ederseniz 15 Temmuz darbesinde yer alanların hiçbirinin yüzünde şu ana dek en küçük bir pişmanlık işareti göremezsiniz. FETÖ teşkilatlanması içinde bulunan diğer kişilerin durumları da büyük oranda aynıdır. Demek ki bunlar gaflet haliyle değil, taammüden, bilerek ülkemizi sırtından hançerlemek niyetindeydiler. Türk milleti aman dileyene ne kadar merhametliyse ihanetinde ısrar edene de o kadar şedittir. O hainler kapatıldıkları cezaevlerinin duvarları arkasında çürüyüp giderken bunları düşünecek çok zamanları olacak." diye konuştu.

'15 Temmuz'dan çıkardığımız dersler ışığında yolumuza devam edeceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülke ve millet olarak biz 15 Temmuz'dan çıkardığımız dersler ışığında yolumuza devam edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun, Rabbim bizi bu tür ihanetlerden, her türlü düşman saldırısından, yerden ve gökten gelecek afetlerden korusun." ifadelerini kullandı.