Yargıtay'dan Karar Çıktı: Askerde Yapılan 'Nah' Hareketi Suç Sayıldı

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, kapatılan birinci Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin aldığı kararı bozdu. 'Nah' işareti yapıp, 'nah alırsın' ifadesini dile getirmeyi suç kabul etti.

Yargıtay'dan Karar Çıktı: Askerde Yapılan 'Nah' Hareketi Suç Sayıldı

Yargıtay'dan Karar Çıktı: Askerde Yapılan 'Nah' Hareketi Suç Sayıldı

Yargıtay, işaret parmağı ve orta parmağın arasına baş parmağı sıkıştırarak, yumruk yaparak 'nah alırsın' demeyi suç kabul etti.

Yargıtay on dokuzunca Ceza Dairesi, kapatılan 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin aldığı kararı bozdu. Geçen senelerde askeriyede yaşanan bir hadisede yapılan 'nah' işaretinin dava hususu olduğu dosyada inceleme yapan birinci Ordu Komutanlığı astın üstüne karşı yaptığı hareketi suç kabul etmedi.

Bu durumun üzerine dava temyiz edilmek için Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi aracılığıyla incelenen evrakı, zanlının işaret parmağı ve orta parmağının arasına baş parmağını sıkıştırarak elini yumruk yapıp, kolunu öne doğru uzatarak 'Nah alırsın' ifadesini dile getirmesini suç kabul ederek kararı bozdu.

Yargıtay hükümde şu ifadeleri kullandı:

'Sanığın, suç tarihi itibariyle kendisinden kıdemli olan katılana yönelik olarak, sağ elinin işaret parmağı ile orta parmağının arasına baş parmağını sokup elini yumruk haline getirip, kolunu ileriye doğru uzatarak ’Nah alırsın’ dediği, sözlerinin ve el hareketinin Türk toplum kültürüne göre hakaret niteliği taşıdığı; aynı gün, katılanın, yazılı savunmasını istemesi üzerine, koridorda katılanla karşılaşan sanığın, katılana yönelik olarak ’Millete baskı ile ifade imzalatmak değil, adam ol adam’ dediği, sanığın anılan sözleri ve hareketi ile amiri olan katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide etmek suretiyle amire hakaret suçunu işlediği gözetilmeden mahkumiyet yerine suç işleme kastı bulunmadığı gerekçesiyle beraatine karar verilmesi, Kanuna aykırı ve Askeri Savcı ile katılanın temyiz nedenleri ile bu itibarla yerinde görüldüğünden tebliğnameye uygun olarak, hükmün 5320 sayılı kanunun 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’un 321. maddesi uyarınca bozulmasına, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülmesine ve sonuçlanmak üzere dosyanın mahkemesine gönderilmesine 10.06.2020 tarihi ile oy birliği ile karar verildi.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR