Yargıtay'dan Emsal Karar!

İstanbul'da 25 senedir evli olan kadın, eşinin harçlık isteklerine cavap verdiği için boşanma davasında bulundu.

Yargıtay'dan Emsal Karar!

İstanbul Anadolu Yakası'nda oturanbir kadın, tam 25 senedir ayrı yatakta yattığı kocasının mahallede dedikoduya neden olduğu için, 'harçlık' isteklerini geri çevirdiğini ifade ederek 12. Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı.

Tarafları dinleyen mahkeme, çeyrek asırlık ailenin dağılmasına izin vermedi. Davacı kadının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise emsal bir karara imza attı.

Kocanın, eşine harçlık vermemesinin ekonomik şiddet olduğuna karar veren yüksek mahkeme, tarafları bir arada yaşamaya zorlamanın kanunen mümkün olmadığını ifade etti.

Yargıtay kararında, "Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden tarafların 25 yıldır ayrı yatakta yattıkları, erkeğin başka kadınlarla ilişkisi olduğu yönünde dedikoduya sebebiyet verdiği ve eşine harçlık vermeyerek ekonomik şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. Temyiz edilen hükmün belirtilen sebeple bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" ifadeleri bulunuyor.

Son Dakika Yaşam Haberleri için aşağı doğru kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR