Adalet Bakanlığı tarafından, yargılamaların hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için gerçekleştirilen düzenlemeler sonucu mahkeme ile hakim ve savcı sayısı son 15 senede yüzde 70'in üzerinde arttı.

Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgilere göre, 2002 senesinden itibaren adli ve idari yargıda hızlı karar verilmesi amacıyla yeni mahkemelerin kurulmasına ilişkin çalışmalara hız verildi.

Bu kapsamda adli yargıda 2002'de 3 bin 581 olan mahkeme sayısı, son 15 yılda 2 bin 714 yenisinin kurulmasıyla 6 bin 295'e yükseldi. İdari yargıda ise 146 olan mahkeme sayısı 195'e çıktı. Böylece 2002 yılından şimdiye kadar adli ve idari yargıdaki toplam mahkeme sayısı yüzde 74 artışla 6 bin 490’a çıktı.

Adalet Bakanlığı tarafından, bu düzenlemelerle birlikteyargı teşkilatının verimliliği dikkate alınarak iş yükü az olan mahkemelerin kapatılması, ihtiyaç duyulan alanlarda ilave mahkemelerin kurulması amaçlanıyor.

Mahkemelerin görevlerini gerektiği gibi yapabilmesi için hakim ve cumhuriyet savcısı ile adliye personelinin de yeterli düzeyde olması için çalışmalar yapıldı.