Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri' nin Kıbrıs Özel Danışmanı olan Espen Barth Eide, Rum lider Nikos Anastasiadis' i ziyaretinden sonra yaptığı beyanda, Cenevre' de düzenlenmesi beklenen Kıbrıs Konferansı' nın yerinin değiştirildiğini, İsviçre' nin Crans-Montana şehrinde yapılacağını ifade etti.

YAPILACAK KONFERANS ÇÖZÜM İÇİN  BİR TARİHİ FIRSAT

İsviçre' de düzenlenecek olan konferansın çözüm adına "gerçekten tarihi bir fırsat" olduğunu söylşeyen Danışman Eide, Crans-Montana’ daki sürecin çok zor olacağını bütün herkesin bildiğini ve tarafların oraya gitmeden evvel yapması gereken çok iş olduğunu belirtti.

Eide, her iki tarafın da konferansa sorunları çözme hırsı ile gidecekleri teyidinde bulunduğuna dikkati çekerken, konferansın büyük bir ihtimal ile iki hafta kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

BM, Haziran 9'da vermiş olduğu kararla, Kıbrıs müzakerelerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis' in dışında garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile gözlemci olarak AB' nin de dahil olması ile Haziran 28'de Cenevre' de tekrar yapılacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı' nın göreve gelmesinden sonra BM Genel Sekreteri' nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide' nin arabuluculuğunda Mayıs 2015' te yeniden başlayan müzakereler, "Ekonomi", "Avrupa Birliği", "Mülkiyet", "Yönetim-Güç Paylaşımı", "Toprak" ile "Güvenlik ve Garantiler" olmak üzere altı temel başlıktan oluşuyor.