Yaklaşık 10 Bin Türk Ülkeyi Terk Etti

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz, Rusya'da yaşayan Türkiye vatandaşlarının sayısında ciddi düşüşe yol açtı.

Yaklaşık 10 Bin Türk Ülkeyi Terk Etti

Rus Federal Göçmen Dairesi’nin verilerine göre Rusya’da yaşayan Türkiye vatandaşlarının sayısı, Kasım ayı sonundan 12 Ocak’a kadar geçen sürede 9 bin 400 kişi azaldı. 

Kasım sonu itibarıyla Rusya’da kayıtlı 86 bin 800 Türkiye vatandaşı vardı. Bu sayı 12 Ocak 2016 tarihi itibarıyla yüzde 11 azalarak 77 bine geriledi. Federal Göçmen Dairesi, Rusya’da aynı tarihte 69 bin 309 erkek, 8 bin 66 da kadın Türkiye vatandaşının bulunduğunu bildirdi. 

Rusya’da bulunan Türkiye vatandaşlarının yaklaşık 3 binini reşit olmayan kişiler oluşturuyor.

HANGİ ÜRÜNLER YASAKLI?

Rusya, Türkiye'nin 24 Kasım'da hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından, 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere bazı Türk ürünlerinin ülkeye girişini yasaklamış, bazı ürünler için de sıkı denetimler getirmişti. 

Yasak getirilen tarım ürünleri arasında domates, soğan, arpacık soğanı, karnabahar, brokoli, salatalık, portakal, mandalina ve diğer turunçgil meyveleri, elma, üzüm, armut, şeftali, kayısı, erik, çilek ve karanfil bulunuyor. 

Buna ek olarak tavuk ve hindi eti ve tuz da yasak listesinde yer aldı. Limon, kırmızı et, süt ürünleri ve balık ise listede olmayan ürünler.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR