Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, son zamanlarda artan köpek saldırıları hakkında "Kış aylarında olduğumuz için bu hayvanlar gıda temininde zorlanıyor, bu da saldırıların artmasına sebep oluyor" açıklamasında bulundu.

Sokak hayvanlarının korunması ve doğal ortamlarına salınması ile ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyleyen Tanrıverdi, belediyeler kapsamında bulunan mevcut barınakların yeterli olmadığını ve sistematik bir yapıya sahip olmadıklarını belirtti.

"SALDIRILAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDEBİLİR"

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan habere göre, Kayseri'de geçen hafta köpek saldırısı neticesinde 1 gencin hayatını kaybetmesiyle gündem olan köpek saldırılarını yorumlayan Tanrıverdi, "Belediyelerdeki veteriner hekimlerimiz, bu hayvanları 3-4 gün misafir ettikten sonra hayvanları tekrar aldıkları ortama salma zorunluluğu sebebiyle saldırı olayları yükseliyor. Bunlara karşı tedbir alınmazsa bu saldırılar yoğun bir şekilde devam edebilir" ifadelerini kullandı.

BARINAK ŞART

Tanrıverdi'nin işaret ettiği kanunda, "Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır" maddesi yer almakta.

Derhal yapılması gerekenlerle ilgili olarak Tanrıverdi, "5199 sayılı kanunda düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Yaralı, hamile, hasta ve sakat olan hayvanların, yasa ile yasaklanan ve tehlike arz eden pitbull gibi ırkların doğal ortamlarının mevcudiyetini korumak koşuluyla belediyeler tarafından bir barınakta tutulmaları acilen gerekmekte. Aksi takdirde bunun önlemini hiçbir şekilde alamayız" diye konuştu.

SORUMLUSU BELEDİYELER

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık da meydana gelen sorunların belediyelerin yanlış uygulamalardan kaynaklandığını belirtti. Çıtırık, "Bugün sokaklarda kontrolsüz olarak çoğalan hayvan sayısının ana sebebi belediyelerdir. 2004 yılında dünyaya örnek bir kanun çıkartıldı. Artık zehirle hayvanlar öldürülemiyor fakat belediyeler gereken kısırlaştırma işlemlerini yapmadılar. Göstermelik uygulamalarda bulundular" sözlerini aktardı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.