23 senedir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı son dakika istifa açıklamasını yapıyor! Aylardır gündemdeki yerini koruyan konu Melih Gökçek'in istifası olurken, herkes Melih Gökçek ne zaman istifa edecek? Melih Gökçek son dakika haberlerini merak ediyordu. Dün gece sosyal medya hesabından Melih Gökçek isifa edeceğini ve bunun içinde tarihin 28 Ekim 2017 14.00 olduğunu belirtmişti. 

8617 GÜNDÜR BAŞKANDI

23 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Türkiye'nin başkentinden sorumlu olan Melih Gökçek, son vedasını şu sıra sunuyor. En dikkat çeken detay dün Gökçek2in yaptığı açıklamsı olurken, "Benim belediye başkanlığından ayrılmamı, Genel Başkanım Recep Tayyip Erdoğan talep etti, biz de bu talebi kırmayarak, neden talebi kırmadığımızı da yarın televizyonlardan öğreneceksiniz" demişti.

O açıklamadan sonra herkes Melih Gökçek'in son dakika istifa açıklamasının ne zaman olacağnı ilgi ile takip etmekteydi. Melih Gökçek Twitter adresinden yaptığı açıklama da istifa için tarih vermişti ve 28 Ekim 2017'de isifasını ve gerekçelerini açıklayacığını belirtmişti. İşte beklenilen oldu...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Toplantı, Meclis Salonu yerine Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor. CHP grubu toplantıya katılmıyor. CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, toplantıya katılmama gerekçesi olarak Gökçek’in toplantıyı şova döndürmeye çalışmasını gösterdi.

MHP ŞOKU YAŞANDI

28 Ekim 2017 saat 14.00’teki olağanüstü meclis toplantısındaki istifanın arz edildiği şu dakikalarda çok ilginç bir olay yaşandı. MHP’li meclis üyeleri toplantıya katılmama kararı aldı. Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Ramazan Şimşek, “İl başkanımızla da yaptığımız istişare toplantısından böyle bir karar çıktı” dedi. 140 meclis üyesi olan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 100 AK Parti’li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li ve 3 bağımsız belediye meclis üyesi bulunuyor.

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoan Sırbistan ziyareti sırasında Melih Gökçek istifa konusunda açıklık getirmişti ve “Sayın Gökçek ile biz, Külliyemizin hemen karşısında, biliyorsunuz, 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin mekânının yan tarafında bir müze ve otopark projesi olayı vardı. Ne oldu vesaire diye, bu konuyla alakalı kendisini bir çağıralım dedik. Bu vesileyle o konulara da, yani sizin ifade ettiğiniz konulara da girme durumu oldu. Bunları aramızda konuştuk, görüştük. Daha önce de söylediğim gibi olay sadece Melih Bey’in şahsında olan şeyler değildir” diyerek istifa konusunun konuşulduğunu açıklamıştı.

ANKARA SEVDASINI DİLE GETİRDİ

"Ben Ankara'da belediye başkanı olalı 23.5 yıl oldu. Elhamdülillah 5 dönemdir Ankara'ya ve Ankaralıya hizmet etmeye çalışıyorum. Bir muhasebe olması ve hesabını vermek adına neler yaptığımı kısaca anlatmak istiyorum" diye söze başlayan Gökçek, şunları söyledi: "1994'te Ankara'nın adı bozkırdı, suları haftada 4 gün akmayan, modern çöplüğü bile olmayan, bir yabancı konuk geldiğinde gezdireceğiniz hiçbir yeri olmayan bir Ankara'yı teslim aldık. Birileri Ankara'yı mabedsiz, renksiz şehir olarak planlamıştı. Hacıbayram Camii ve çevresi, Hacı Bayram hazretlerine inat malum evler ve meyhanelerle doluydu, hepsini temizledik. Ankara'da 1757 kişiye bir cami şu anda düşüyor. Camiler şehri İstanbul'u 2 buçuk kat geçmişiz. Artık Ankara'nın adı mabedsiz şehir değil inanç şehridir."

Toplu taşımadan, raylı sistemlere, bulvarların genişletilmesine, köprü, alt ve üst geçit yapımına, doğal gaz dağıtımına, trafik hizmetlerine, meydanlara yapılan dekoratif saatler ve dev heykellere dönemindeki hizmetleri anlatan Gökçek, "Performansımız geçmiş dönemlerle mukayese edildiğinde 7.5 katıdır" dedi.

Melih Gökçek'in konuşmasından detaylar gelecek...