32 sene sonra yeniden başlayan gece bekçiliği dönemine en çok sevinen vatandaşlar oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün sokaklarda güvenliğin ve huzurun sağlanması için özel olarak eğittiği 386 bekçi önceki gece 22.00 ile dün 06.00 arasında Beşiktaş, Sarıyer, Bağcılar, Esenler, Ümraniye, Ataşehir, Üsküdar ve Beykoz'da görev başına geçti. Bu uygulama çok kısa bir süre içerisinde, İstanbul'un 39 ilçesinde daha uygulanmaya başlayacak. Bekçi sayıları, ilçelerin risk durumuna göre belirlenecek.

''ALLAH UTANDIRMASIN''

Dün akşam saatlerinden itibaren nöbete başlayan bekçilerden Ertan Köksal (26) ve Murat Yetmez (23) Beşiktaş'ta görevdeydi. Levent Çarşı içerisi ve ara sokaklarda devriye gezdiler. Gece bekçilerini karşılarında gören vatandaşların mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Senelerdir Levent Çarşı'da esnaflık yapan Hüseyin Varışlı, bekçilere "Bekçi dediğin bıyıklı olur. Bu arkadaşların bıyıkları yok" diye espri yaptı. Daha sonra da "Bizim güvenliğimizi sağlayacaksınız. Artık geceleri daha rahat uyuyacağız. Genç, dinamik olmanız bizim için avantaj. Allah utandırmasın" diyerek şans diledi.

Bir diğer esnaf Ünal Yılmazer ise, "İstanbul eski İstanbul değil. Aman ha dikkatli olun" diye ikaz atti. İkisi de bekâr olan bekçilere "Orhan Kemal'in Bekçi Murtaza kitabını okudunuz mu?" diye soruldu. Okumamışlardı. "İlk fırsatta okuyacağız" dediler. Mahallelerde düdük çalarak dolaşan Köksal ve Yetmez, "Amacımız emniyet teşkilatına olan güveni daha da iyi noktalara getirmek. Kemal Sunal'ın oynadığı Bekçiler Kralı filmini defalarca kez izledik ve güldük. Bir gün bizim de bekçi olacağımız hiç aklımıza gelmezdi" dedi.