İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından, kar yağışının beklendiği İstanbul'da hava sıcaklıklarının fark edilir derecede düşeceği ifade edilerek vatandaşların sayaçları donmaya karşı korumaları konusunda uyarılar yapıldı. İstanbul'da bugün gece saatleri ile birlikte karla karışık yağmurun etkili olacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji’den söz konusu hava tahminleri ile ilgili uyarı üstüne yarı geliyor. Prof. Dr. Orhan Şen, "Uzun senelerden sonra ilk kez İstanbul'a Aralık ayının ilk haftasında kar yağacak. Bu yıl kar yağışının fazla olacağını tahmin etmiştik, öyle olacağa benziyor" ifadelerini kullandı.

UYARILARDAN BİRİDE İSKİ’DEN YAPILDI

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), sayaçları donmaya karşı korumaları için İstanbullulara gerekli uyarıları yaptı. İSKİ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, soğuk hava dalgasıyla beraber sıcaklıkların hissedilir derecede (8-16 derece) düşerek mevsim normallerinin altına ineceğinin tahmin edildiği ifade edildi.

Hava sıcaklığının 0 santigrat derecenin altına inmesi ile su sayaç ve tesisatları, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalabildiği söyleyen açıklamada şöyle denildi: "Sayaçların donmaya karşı korunması abonelerin yükümlülüğündedir. Kar soğuğuna hazırlanarak, su tesisatı ve sayaçlarda donma dolayısıyla olabilecek arızaların önlenmesi için bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Açıkta bulunan su boruları soğuk hava ile temas etmemesi için kapatılmalı ve yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Sayaçlar açıkta ise kesinlikle muhafaza altına alınmalı, izolasyon malzemeleri ile korunmalıdır.  Abonelerimiz, alınan önlemlere rağmen, yaşanan sorunların çözümü için Alo 185 Çağrı Merkezimizi arayabilirler."