Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında, Van kent merkezindeki bazı adreslere eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda, 14 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerindeki aramada çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirildi.

Ülkemizde, terör olaylarının bitmesi için her gün operasyonlar yapılıyor. Bunlara bir örnekte; İstanbul ve Gaziantep bölgesinden geldi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri korsan gösteri gerçekleştiren ve kamu düzenini bozan terör örgütü PKK mensuplarına karşılık çalışma başlatmıştı. Çalışma kapsamında, kimlikleri tespit edilen 5 şüpheliye karşılık takip başlatıldı. Takip kapsamında belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında G.Ö., C.Y., E.Ç., H.A. ve E.S. isimli 5 şüpheli gözaltına alınarak, Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan şüphelilerden 4'ü serbest bırakılırken, E.S. isimli şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca gerçekleştirilen soruşturma doğrultusunda Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan kişilerin emniyetteki işlemleri sonlandı.

İçlerinde HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (MEYA-DER) eski il başkanının da bulunduğu 22 şüpheli sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi.

Gaziantep'te 16 Mart'ta kent merkezi ve bazı ilçelerde, İHA destekli operasyonda 22 kişi gözaltına alınmış, 2 tüfek ve 15 fişekle çok sayıda dijital materyal ve terör örgütüne ait dokümanlar ve bez parçaları ele geçirilmişti.

Kaynak: En Son Haber