Van'da Koronavirüs Vakaları İkiye Katlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van'da koronavirüs salgınında artış sayısının neredeyse 2 katına çıktığını dile getirdi.

Van'da Koronavirüs Vakaları İkiye Katlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van Valiliğinden değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca'nın açıklamasından öne çıkan ifadeler şu şekilde:

'Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor.

Van'daki artış sayısı neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Maske ve mesafeden taviz veren her şehirde vaka artışını görüyoruz.Ama homojen bir dağılım göstermiyor. Bazı illerde sabit dururken daha önceden kontrol altında olan yerlerde istemediğimiz tablolar oluşuyor. Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt'te birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70'lere varan düşüşler gördük.

'VAN MERCEK ALTINA ALDIĞIMIZ MERKEZLERDEN'

Van bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Yüksek vaka sayılarına ulaşan yerlerden biri oldu. Hasta sayısı son haftalarda iki katına çıktı. Yalnızca Van'da değil orta ve doğu Anadolu illerimizde sıkıntılar var.

'65 YAŞ ÜSTÜNDE NÜFUSA GÖRE 4 KAT VAKA ARTIŞI'

Van'da 80 olan filyasyon ekibi sayımızı 128'e çıkardık. Bu dönemde filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdük. Günübirlik filyasyon yapmak istiyoruz. Van ilimizde 65 yaş üstü nüfus yüzde 4,2. Hasta oranı ise yüzde 15,6. Yaşlılarımızın özellikle korunması çok önemli. 65 yaş üstünde nüfusa göre dört kat vaka artışı görülüyor.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR