Van'da 3 Bin Yıllık Kanal Turizme Kazandırılacak

Urartu Krallığı zamanında inşa edilen ve dünya su mühendisliği harikası olan 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Sulama Kanalının, revize edilmesi planlanıyor.

Van'da 3 Bin Yıllık Kanal Turizme Kazandırılacak

Urartu Krallığı zamanında inşa edilen ve dünya su mühendisliği harikası olan 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin senelik Şamran Sulama Kanalının, turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Urartu Kralı Menua tarafından Van'ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek için 3 bin yıl önce yaptırılan Şamran kanalı, günümüzde de varlığını koruyan ve halen kullanılan en önemli Urartu mimarileri arasında bulunuyor.

Edremit Belediyesi'nin düzenlediği "Urartu Gelişim Koridoru" projesiyle tarihin en eski sulama kanalı olan Şamran kanalı boyunca devam eden toprak yolun, bisiklet turları ve çeşitli etkinliklerde kullanılarak yeniden inşası yapılacak.

Konuyla ilgili ayrıntıları anlatan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say,  "Urartu Gelişim Koridoru" projesi hakkındaki çalışmalarını şu şekilde anlattı.

" Burada park, kamp ve dinlenme yerleri olmak üzere parkurlar planladık. Bisikletle gidebileceğiniz ve yürüyebileceğiniz alanlar oluşturduk. Bu anlamda insanlarımız hem o 3 bin yıllık tarihi yaşayacak hem de spor yapacaklar. Bu projemiz iç ve dış turizme katkı sunacak." 

"Van da bu medeniyetin başkentliğini yapmış bir şehir. Edremit ise Urartuların çok yoğun kullandığı ve önemli eserlerini inşa ettikleri merkezlerden biri. En önemli eseri de Şamran Sulama Kanalı. Biz de bu önemli eserin geçtiği yolun turizme kazandırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu projemiz sadece ulusal değil, uluslararası alanda büyük bir ses getirerek, turizme katkı sunacaktır."

Son Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri