Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 8-9 Ağustos için flaş bir uyarı yaptı. Sıcaklıklar 5-7 derece üzerinde seyredecek. Sıcak ve kuru çöl rüzgârları, hafta sonu İstanbul’daki sıcaklık değerini 37-38 dereceye kadar çıkaracak. Nem ile birlikte hissedilen sıcaklık ise, 45 derece olacak. Diğer yandan uzmanlar, nemli ve sıcak havanın soğuk hava katmanıyla birleşmesi durumunda, İstanbul’da 3’üncü sel felaketi yaşanabileceği uyarısı için alarm verdi.

SICAKLIK 40 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da hafta sonundan itibaren sıcaklık değerleri 34-35'i bulacak. 1 hafta boyunca açık ve az bulutlu geçecek havanın aşırı nem nedeniyle daha da bunaltıcı olacağı kaydedildi. İstanbul'da bugün ve yarın nemin yüzde 94'e kadar ulaşacağı, rüzgârın şiddetini azaltarak 22-24 kilometreye kadar düşeceği, bu durumun da hissedilen sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıkaracağı belirtildi. 

SEL FELAKETİ YAŞANABİLİR

Aşırı sıcağın etkisiyle yüksek oranda buharlaşma olacağını ifade eden Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, "Nemli ve sıcak havanın soğuk hava katmanıyla karşılaşması durumunda, İstanbul'da 3'üncü sel felaketi yaşanabilir. Sıcak hava dalgasının ardından şiddetli yağış tahmin ediyoruz" uyarısı yaptı.