İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Halil Kayıkçı, uzaya çıkan ilk Türk vatandaşı olacak. Türkiye'den uluslararası bir yarışmaya katılan ve en yüksek puanı alan Halil Kayıkçı, uzayı gören ilk Türk olmak için gün sayıyor.

Amerika'da 1 hafta astronot eğitimi alan Kayıkçı, "Bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya katılanlar içerisinde en yüksek puanı alan kişilere uzay bileti verildi. Ben de başarılı oldum ve o bileti almaya hak kazandım. Şu anda Türkiye'den uzaya giden yok. Ben 2017 yılı içerisinde planlanan uçuşta uzay sınırını geçip, tam 103 kilometreye kadar çıkarak, dünyayı küre şeklinde görüp geri geleceğim. Bu inanılmaz bir gezi olacak "dedi.

HAYAL DEĞİL GERÇEK

2017 yılında Karayipler Kurasao Adası'ndan gerçekleşecek olan uzay yolculuğu için çok heyecanlı olduğunu belirten Kayıkçı, "Bu benim çocukluk hayalimdi. Ayrıca eğitim alırken de dünyayı uzaydan görmenin nasıl bir duygu olduğunu hayal ettim. Biraz şansım da yaver gitti. İnşallah bu hayalimi gerçekleştireceğim.

Okulum bittikten ve uzaya gittikten sonra, uzayla ilgili bir iş yapmayı planlıyorum. Bizim çocuklarımızın hayal gücü çok yüksek. Hayal güçlerine sınır koymasınlar, hayallerini büyük tutsunlar" dedi.

EVRENİ KEŞFETTİ

Yuri Alekseyeviç Gagarin, uzaya çıkan ve dünyanın yörüngesinde tur atan ilk insan olarak tarihe geçti. Sovyet pilot ve kozmonot Gagarin, 12 Nisan 1961'de yaptığı bu gezi ile, uzay çağını başlattı...