Uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi, hastaların yorgun uyanmasına ve gün içinde yanlış zamanlarda uyuyakalmasına yol açabilmesi nedeniyle iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Zamanında tedavi edilmeyen uyku apnesi ilerleyen dönemlerde başta hipertansiyon, ritim bozukluğu, kalp krizi olmak üzere; diyabet, obezite ve hormon bozukluğu gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, uyku apnesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Çocuktur horlar demeyin

Uyku sırasında ağız, boğaz ve burun arkasındaki hava yolunda oluşan darlık varlığında horlama görülebilmektedir. Özellikle çocukluk çağında tedavi edilmeyen horlamalar ileri yaşta apne gelişmesine neden olabilmektedir. Ebeveynlerin, çocukların gece uykularını yakın takibe almaları, uykuda ağzının açık olup olmadığı, horlama veya hırıltılı nefes almalar belli zaman aralıklarıyla kontrol edilmelidir.

Gece rahat uyuyamayıp gündüz uyukluyorsanız

Uyku apnesi yani uykuda nefes durması yaşam kalitesini bozmaktadır. Gece boyu uykusunu alamayan hastalar gündüz bazen uygun olmayan yerlerde ve zamanlarda uyuyakalarak iş ve özel hayatlarında ciddi problemler yaşayabilmektedir.

Uykusuzluğun yanı sıra;

- Horlama

- Ağız-boğaz kuruluğu

- Gece idrara çıkma ve gece terlemeleri

- Uykuda aşırı hareketlilik ve huzursuzluk

- Uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede bozukluk

- Gündüz uykululuk hali ve gündüz uyuklama

- Sabah yorgun, dinlenmemiş uyanma ve baş ağrısı

- Konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, hafıza kusurları, dikkat azlığı

- Sinirlilik, depresyon gibi psikiyatrik bozukluklar

- Cinsel fonksiyon bozuklukları

- İlerleyici kilo alımı veya kilo verememek gibi çok farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.