FETÖ'nün ABD'denin Tennessee eyaletinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yeni üç okul açma isteği, okulların açılacağı bölgenin eğitim kurulu tarafından "oy birliğiyle" reddedildi.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün faili FETÖ'ye ait, Tennessee eyaletindeki "READ Vakfı'nın" ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde yeni üç okul açma kalkışması Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ve Houston Başkonsolosluğunun girişimleri neticesinde engellendi.

FETÖ'nün Tennessee'deki dokuz üyeli Shelby İlçesi Eğitim Kuruluna yaptığı genişleme isteğine dair karar, 22 Ağustos'ta kurul tarafından sonuçlandırıldı.

Kurulun bütün üyeleri okulların açılmasına "oy birliğiyle" karşı çıktı.

Kurul karara dair raporunda, "READ Vakfı" ile okul arasındaki örgütsel ve mali ilişkilerin çelişkiler barındırdığını, müfredatın yetersiz olduğunu, Washington DC'deki FETÖ'ye bağlı "Harmony Public Schools"tan kopyalandığını kaydederek ve okulun mali yönetimine ilişkin belirsizlikleri gerekçe göstererek isteği reddettiğini açıkladı.

FETÖ'ye ait READ Vakfı tarafından Tennessee eyaletinin en büyük kenti Memphis'te "Memphis School of Excellence" adıyla 2010'da kurulan sözleşmeli okul yine FETÖ'ye ait Houston merkezli, Harmony Public Schools'tan destek almıştı.

Diğer taraftan READ Vakfı'nın 2015-2016 senelerine dair olarak ABD Gelir İdaresi Hizmetlerine (IRS) yaptığı beyanda, okulun toplam gelirinin senelik 4,1 milyon dolar olması dikkati çekiyor. Bu rakamın 3,4 milyon dolarlık bölümü federal ve eyalet bütçesinden okula öğrencilerin eğitimi için aktarılan fonlardan oluşuyor.

FETÖ, 140 kadar sözleşmeli okulla ABD'de en yaygın sözleşmeli okul ağlarından birini yönetiyor.

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde 1999'dan bu yana ikamet eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140'a yakın sözleşmeli okulu ve bu okullar vasıtasıyla devletten alınan yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor.

FETÖ'nün yönettiği okulların bazıları usulsüzlük, haksız kazanç, yolsuzluk, hileli ihale ve evrakta sahtecilikten ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) soruşturması geçiriyor.