İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar bölgesinde yer bulan, Mimar Sinan'ın son şaheserlerinden biri olan Şemsi Ahmet Paşa Camisi'nin ön tarafındaki duvarında oluşan kırılma ve dökülmeler, denizi doldurma projesi esnasında çakılan kazıklar sebebiyle olmadığını, çatlakların daha önceden olduğunu söyledi.

PROJENİN O KISMI İPTAL EDİLDİ

Gömülen kazıkların çıkarılacağı, proje o bölümünü iptal edildiğini belirten Topbaş, caminin önündeki bahçe duvarıyla ilgili çalışmayı bizzat kendisinin kaleme çizdiğini
ifade etti.

Kadir Topbaş'ın açıklaması;
Şemsi Ahmet Paşa camisinin İstanbul'daki en nefis eserlerden biri olduğunu belirten Topbaş, "Üsküdar sahilinden Harem'e doğru yol boyunca yürüme bandını artırmak ve orada bulunan yoğunluğun konforlu bir hale getirilmesi açısından İBB Projeler Daire Başkanlığı tarafından bir proje yapıldı. Bu proje Koruma Kurulu tarafından da onaylanmış, proje haline getirilmiş. Denize bir miktar kazıklar vuruldu.suretiyle Şemsi Paşa Cami'nin önüne sirayet eden bir noktada yol büyütmesi düşünülmüş. Şemsi Paşa Camii'nin içerisinde çatlak falan yok.Sadece ön bahçe duvarında çatlak oluştu bu çatlağında önceden olduğu vurgulandı.