Suudi Arabistan’da sonra Ürdün de Katar merkezli yayın yapan Al Jazeera televizyonun Amman ofisini kapattı.

Ürdün ayrıca Katar ile diplomatik ilişkilerini asgariye indirme kararı da aldı.Körfez ülkelerinin , "terörizm ve aşırılıklardan korunmak" nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkilerini sonlandırma kararı alması nedeniyle bir dizi körfez ülkesi havayolu şirketi de Katar’a olan uçuşlarını durdurmuştu.

KATAR'DAN YAPILAN AÇIKLAMA:'UZLAŞABİLİRİZ'

Katar'dan yapılan yazılı açıklamada diplomatik sorunlar ve kriz yaşanan ülkelerle konuşarak uzlaşabilineceği mesaji verildi.Katar diplomatik sorunların uzlaşarak çözülebileceğinden yana tavır sergiledi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ARABULUCULUĞA HAZIR

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "İhtiyaç olursasa Genel Sekreter her daim arabuluculuğa hazır." ifadesini kullandı.
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını talep etti. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı.