Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya Köşkü'nde sanatçı ve sporcularla iftar yemeğinde bir araya geldi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya Köşkü'nde gerçekleştirilen sanatçı ve sporcular ile bir araya geldiği iftar programında yaptığı konuşmasında, "Bugün Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,3 şiddetindeki depremden etkilenen yerleşim alanlarındaki bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennilerimi sunuyorum." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

HER ZAMAN TEDBİRLİ OLMALIYIZ

"Allah'a şükürler olsun, herhangi bir ölüm olayı yaşanmadı. Sadece maddi hasarlar, mevcut bunlar onarılabilir ancak bu gibi durumlarda da her an hazırlıklı olmamızın ne denli önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Onun için de imardı, çarpık yapılaşmaydı, bunların ne kadar önemli olduğunu tekrar etmekte fayda görüyorum. Aynı şekilde Yunanistan tarafında da depremden etkilenen komşularımıza da buradan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

KÜLTÜR, SANAT, SPOR TEKELE MAHKUM EDİLEMEZ


Erdoğan, "Kültürü, sanatı, sporu belli kesimlerin tekelinde tutma çabasının ülkemize hiçbir yararı olmadığı gibi, tam aksine bu tip davranış her konuda üzüntü verici bir sığlığa yol açmıştır." diye konuştu.

İSTANBUL'A YENİ BİR ESER KAZANDIRACAĞIZ


Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Ülkemize böyle bir yapıyı (Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi) kazandıran anlayışı, Taksim'deki o sağlıksız ve net bir şekilde çirkin yapıyı yıkıp onun yerine daha güzel bir eser kazandırmak istediği için uzun yıllar boyunca eleştirdiler. Ne sanatçı düşmanlığımız, ne sanata saygısızlığımızı bıraktılar. Halbuki biz hem İstanbul'a hem de kültür sanat dünyamıza yakışır bir eseri ülkemize kazandırmak için çabaladık. Harbiye Kongre Merkezi bunun bir göstergesidir. Oradaki Muhsin Ertuğrul neydi, biz onu şu anda ne hale getirdik? Şimdi inşallah Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'ni aynı mimari gruba yaptırdık, proje şu anda bitti. Gerek yan gerekse arka taraftaki boşlukları da oraya dahil etmek suretiyle yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbulumuza kazandıracağız." diye konuştu.