Ünlü Türkücü Mahmut Tuncer'e Hapis Şoku

Ünlü türkücü Mahmut Tuncer'e İzmirli bir müzisyenin şarkısını çaldığı iddiasıyla dava açıldı. Tuncer'in konuyla alakalı 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Ünlü Türkücü Mahmut Tuncer'e Hapis Şoku

İzmir'de yaşayan bir müzisyenin, eserinin melodisini izni alınmadan kendi eserinde kullandığı ve dağıtımını gerçekleştirdiği öne sürülerek şikayetçi olduğu türkücü Mahmut Tuncer ve çalıştığı plak yetkilisi için "Manevi yada mali haklara tecavüz" suçundan 5 seneye dek hapis talebiyle dava açıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sinai Haklar Soruşturma Bürosu savcısı Ali Osman Kaynak'ın, müşteki Bilgin Çetin'in eserinin izin alınmadan kullanıldığına dair yaptığı şikayet ardından Mahmut Tuncer ve çalıştığı Özdemir Plak görevlisi Mustafa Özdemir için başlattığı soruşturma bitirildi. Cumhuriyet savcısının Mahmut Tuncer ve Mustafa Özdemir için "Manevi yada mali haklara tecavüz" suçundan 5 seneye dek hapis talebiyle tamamladığı iddianame, İzmir Fikri ve Sinai Haklar Ceza Mahkemesince onaylandı.

İddianamede, müşteki Bilgin Çetin'in "Cincon" adlı eserini Bornova 1. Noterliğine tescil ettirmek suretiyle eser sahibi olduğu, eserini farklı sosyal medya ortamlarında halka arz ettiği, şüpheli Mahmut Tuncer'in "Ankara" adlı eserinde müştekinin izni bulunmadan eseri kullandığı ve eser sahibi olarak müştekinin adını göstermediği, plak yetkilisinin de bu eserin dağıtımını yaparak mali ve manevi haklara tecavüzde bulunulduğu iddia edildi.

Şüphelilere ihtar yapıldığı fakat ikazların dikkate alınmadığına dikkati çekilen iddianamede ifadelerine yer verilen şarkıcı Mahmut Tuncer, 1980 senesinden bu güne Türk Halk Müziği sanatçısı olduğunu söyleyerek parçanın sözlerini kendisinin yazdığını, müziğin belli bir kısmını kendisi yaparken bir kısmını da bazı müziklerden esinlenerek 2005 senesinde yaptığını aktardı. Tuncer, suçlamayı kabul etmeyerek karşı tarafla uzlaşmak istemediğini bildirdi.

'MELODİ KOPYALANMIŞ' İDDİASI

Özdemir Plak görevlisi Mustafa Özdemir de Mahmut Tuncer'in şarkının kendisine ait olduğuna dair ıslak imzalı muvafakat alıp albüm yaptıklarını, MESAM ve MSG isimli Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kurumlardan onay aldıklarını, işlemlerin kanuni olduğunu söyleyerek suçlamayı reddetti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR