Amerika Birleşik Devlet`li uluslararası kahve restoranı Starbucks, bünyesinde bulundurduğu Teavana isimli mağazalarının gelecek sene kapatacağını ve bu mağazalarda görev yapan 3 bin 300 kişinin işten kovulucağını duyurdu.

Starbucks'tan yapılan beyannamede,şirketin 2012'de satın almış olduğu Teavana isimli çay şirketinin 379 şubesinin tamamının gelecek sene faaliyetlerini sonlandıracağını, bahsi geçen şubelerde görev alan 3 bin 300 kişinin işlerinden olacağı belirtildi.

Açıklamada, işten kovulacak 3 bin 300 kişinin Starbucks bünyesinde tekrardan işe alınabileceği bilgisine yer verilirken, şirketin gelecek 5 senede 68 bini Amerika Birleşik Devletlerin'de olmak üzere dünya genelinde toplam 240 bin kişiye iş istihdam yaratacağı açıklandı.

Starbucks, 2012 yılı sonunlarında Teavana'yı 620 milyon dolara satın almıştı.

ÇİN'DEKİ ŞUBE HEDEFİ 5 BİN

Starbucks'tan gerçekleşen diğer bir açıklamada ise firmanın Çin'deki East China JV isimli şirketten geriye kalan yüzde 50 payını da 1,3 milyar dolara satın alacağı açıklandı.

Böylelikle Starbucks'ın Çin'de yer alan yaklaşık bin 300 şubesini tamamen kontrol edeceğinin vurgulandığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletlerin'den sonra Çin'in şirket için en hızlı büyüyen pazar olduğuna işaret edildi.

Starbucks'ın dünya genelinde 25 bini aşkın mağazası bulunmaktadır.