Üniversiteler Açılacak mı?

Koronavirüs salgınında vaka artışı nedeniyle 81 ile kısıtlamalar getirilirken üniversitelerin ne zaman açılacağı ise merak konusu oldu. Sağlık Bakanlığı, YÖK'e yazı göndererek eğitimin uzaktan olması yönünde öneride bulundu. Peki, üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

Üniversiteler Açılacak mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını eğitimi derinden etkiledi. Mart ayından itibaren alınan önlemler kapsamında eğitime uzaktan devam edildi. Yaz aylarında da online bir şekilde eğitime devam edilirken Eylül döneminde üniversitelerin açılıp açılmayacağı ise öğrencileri en çok meraklandıran konulardan biri oldu. 2020-2021 üniversiteler açılacak mı? konusuna ilişkin detaylar haberimizde...

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitelerin güz döneminde eğitime yüz yüze devam edip etmeyeceği hem veliler hem de öğrenciler tarafından yakından takip ediliyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde 'YÖK olarak, üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik' açıklamasında bulunmuştu. Sağlık Bakanlığı, online eğitim için öneride bulunurken Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi online eğitim duyurusunda bulundu.

HANGİ ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİME GEÇTİ?

Yıldız Teknik Üniversitesi yaptığı yazılı açıklamada 'Sevgili öğrencilerimiz, YTÜ Senatosu 2020-21 Güz yarıyılında eğitim-öğretimin “uzaktan eğitim” yöntemiyle yapılmasına karar vermiştir.' ifadelerini kullandı. Akademik takviminde değişikliğe giden Marmara Üniversitesi 2020-2021 dönemini online olarak gerçekleştirecek. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan da bir açıklamada bulunarak güz dönemini online olarak yapacaklarını bildirdi.

Munzur Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Bingöl Üniversites, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi de 2020-2021 güz dönemini uzaktan eğitim olarak gerçekleştireceklerini duyurdu.

Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü 'Üniversitemizin 110 sayılı Senato Toplantısı'nda aldığı karar gereğince üniversitemizin 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz dönemi dersleri uzaktan öğretim yöntemiyle çevrimiçi online yapılacaktır.' açıklaması ile uzaktan eğitime geçtiklerini duyurdu.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YÖK'E TAVSİYE

Sağlık Bakanlığı, YÖK'e yeni öğretim dönemini uzaktan eğitim vermesi yönünde tavsiyede bulunarak teorik derslerin uzaktan, dijital, uygulamalı eğitimlerin ise ertelenmesi gerektiğini önerdi.

Son dönemde koronavirüs vakalarında artış görünmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı bu yönde tavsiyelerde bulundu. YÖK tarafından rektörlüklere yazı gönderildi. Gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

'Bakanlığın cevabi yazısında '2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda YÖK'ün, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.'

HANGİ ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇTİ?

 • Marmara Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi
 • Balıkesir Üniversitesi
 • Batman Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Mimar Sinan Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi
 • Konya Teknik Üniversitesi
 • İskenderun Teknik Üniversitesi
 • Bursa Uludağ Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR