UH-1 Tipi Helikopterler Son Yıllarda 5 Defa Daha Düştü

İstanbul Çekmeköy'de düşen helikopterin UH-1 tipi olduğunun açıklanmasının ardından akıllara bu tür helikopterlerin daha önce de yaptığı kazalar geldi. Son yıllarda bu tip helikopterler 5 defa kaza yapmıştı.

UH-1 Tipi Helikopterler Son Yıllarda 5 Defa Daha Düştü

UH-1 Tipi Helikopterler Son Yıllarda 5 Defa Daha Düştü

İstanbul Çekmeköy’de 4 askerin şehit düştüğü kazada yere düşen helikopterin UH-1 olduğunun duyurulması, gözleri helikopterin karıştığı diğer kazalara döndürdü.

Helikopterin, bir sonraki yıl TSK envanterinden çıkarılması düşünülüyor. Birçok devlet tarafından kullanılmayı sürdüren ve Vietnam Savaşı'nın simgelerinden olan UH-1’ler; arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi vazifelerinde kullanılmak için tasarlandı.

ABD KULLANMAMA KARARI ALDI

İlk uçuşunu 22 Ekim 1956’da gerçekleştiren UH-1’ler, 1959 senesinde ABD ordusunun hizmetine alındı. Son üretimi 1976 senesinde gerçekleştirilen UH-1’lerin o sene üretim hattı kapatıldı. ABD, Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1’leri 2004 senesinden itibaren kullanmama kararı verdi.

Türkiye’de daha önce de UH-1 türü askeri helikopter kazaları oldu.

UH-1 TİPİ HELİKOPTERLERİN YAPTIĞI KAZALAR

8 Kasım 2002 - Bandırma 6’ncı Ana Jet Üssü’ne bağlı UH-1 tipi bir helikopter, eğitim alanına inişe geçtiği esnada düştü. Kaza sonucunda 6 askeri personel şehit düştü.

16 Mart 2006 - Erzincan’a hareket etmekte olan UH-1 tipi askeri helikopter, Erzincan’a 55 km mesafede, yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada 5 asker şehit düşerken, 1 asker de yaralı kurtuldu.

10 Nisan 2006 - Kocaeli’nin Uzunçiftlik beldesi civarında UH-1 tipi askeri personel taşıma helikopteri düştü. 3 askeri personel şehit düştü.

10 Ocak 2011 - Kara Havacılık Okul Komutanlığı’na ait eğitim uçuşu gerçekleştiren UH-1 tipi askeri helikopterin, Sincan ilçesine bağlı Temelli ile Polatlı ilçesine bağlı Dodurga Köyü Kapalıtepe mevkii arasındaki bölgede düşmesi neticesinde 5 subay şehit düştü.

26 Kasım 2018 - İstanbul’da 26 Kasım 2018 tarihinde 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığı'na ait olan UH-1 tipi askeri helikopterin, Sancaktepe ilçesi Sarıgazi Mahallesi’nde düşmesi neticesinde 5 asker şehit düştü.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri