Üçüncü Sondaj Gemisi Kanuni Akdeniz’e Açılıyor

Karadeniz’de Fatih ile büyük bir doğalgaz rezervi bulan ve Akdeniz’de Oruç Reis ile Yunanistan ile karşı karşıya gelen Türkiye, üçüncü sondaj gemisi Kanuni’yi Akdeniz’e gönderiyor.

Üçüncü Sondaj Gemisi Kanuni Akdeniz’e Açılıyor

Karadeniz’de Fatih sondaj gemisi ile ülke tarihinin en büyük doğalgaz keşfini gerçekleştiren ve Akdeniz’deki Oruç Reis ile Yunanistan’la birlikte AB’yi karşısına alan Türkiye, üçüncü sondaj gemisi olan ‘Kanuni’yi Akdeniz’e göndermek için gün sayıyor. . Kanuni sondaj gemisinin bakım, güncelleme ve geliştirme sürecinde sona gelindi.

‘KANUNİ’ İSMİ VERİLDİ

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı İncekum mevkiindeki NATO Limanı’nda bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayan Kanuni'nin, Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi olarak sulara açılmasına az bir zaman kaldı.

3 BİN METREDE SONDAJ AÇABİLİYOR

2012 yılında Güney Kore'de Sertao ismiyle üretimi tamamlanan gemi, 2020 yılına kadar Brezilya'da enerji firması Petrobras tarafından kullanıldı. Türkiye'ye getirilen ve 'Kanuni' ismi verilen sondaj gemisi, 11 bin 400 metre derinliğe inebilirken, 3 bin metrede sondaj açabilme kapasitesine sahip.

KIRMIZI BEYAZA BOYANDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, mart ayında yaptığı açıklamada, 35 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı personeliyle Türkiye'ye giriş yapan Kanuni'ye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkışın yasak olduğunu, Covid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından geminin bakım, güncelleme ve geliştirme sürecinin başlayacağını açıklamıştı.

Dış gövdesi kırmızı-beyaza boyanan gemiye bölgede tatilini sürdüren vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Sahile gelerek geminin NATO Limanı’ndaki bakım ve güncelleme çalışmalarını izleyen vatandaşlar, Akdeniz’e açılıp arama çalışmalarına katılmasını da dört gözle bekliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR