Uçakta Telefonunu Kapatmayanlara 2 Bin 124 Lira Ceza Kesilecek

Resmi Gazete'de yayınlanan kanuna göre artık uçaklarda kuralları ihlal edenlere daha ağır cezalar verilecek. Buna göre uçakta cep telefonunu kapatmayanlar 2 bin 124 TL, izinsiz drone uçuranlar ise 8 bin 498 TL ceza ödeyecek.

Uçakta Telefonunu Kapatmayanlara 2 Bin 124 Lira Ceza Kesilecek

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğ (2019/2) ile uygulanan cezalar zamlandı. Uçakta cep telefonunu kapatmayanlar 2 bin 124 TL, izinsiz drone uçuranlar ise 8 bin 498 TL ceza verecek.

Cezalar hususunda bilgi aktaran Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sami Aksoy, "Yolcular bakımından, kural tanımaz yolcu olarak isimlendirilen yolculara, örneğin uyarıya karşın, uçakta elektronik cihazları çalıştırmayı sürdüren, yerine oturmayan, kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, yolcular ya da kabin ekibiyle tartışmayı sürdüren, kabin ekibinin vazifesini yapmasını önleyen, yolculara ya da kabin ekibine hakaret eden, onlara sözlü tacizde bulunan, verilen emirleri yerine getirmeyen, kısaca uçuş kurallarını ihlal eden yolculara verilecek ceza 2 bin 124 TL'ye çıkarıldı.

Aynı biçimde uçakta sigara ya da elektronik sigara içmenin cezası da 2 bin 124 TL. Bu rakam 2018 senesinde bin 717 TL idi" dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR