Yerleştirdikleri gizli kameradan dolayı, onlarca insan mağdur ettiler. Kimi veresiye istemeyin diyor, kimi de kendini saç mühendisi ilan ediyor. İşte insanların beyninin sınırlarını zorlayarak ortaya çıkardıkları yaratıcı afişler...

AFİŞ NEDİR?

Afişler, genel olarak bir yazı ve bir resimden oluşmaktadır. Özellikle resmi makamlar tarafından yapılan ve bir haberin duyurulması amacı taşıyan afişlerde çoğunlukla resim kullanılması tercih edilmez. Reklam niteliğini taşıyan afişlerde ise, resim ön planda olur ve yazı, resmin devamı niteliğinde kullanılır.

Kişilerin zevkine göre, afişlerin de türlü şekiller gösterebileceği tabii ise de, genel olarak afişler için bazı temel şartlar belirlenebilir. Afişte renk parçaları büyük, ayrıntılar çok az, kompozisyon kapalı ve dağınık olmalıdır. Yazılı afişlerde resim kadar önemlidir. Bazen kötü bir yazı bütün bir afişin büyüsünü yok edebilir. Yazının düzenli ve resim ile uyumlu bir şekilde kaynaşmış olması gerekli olduğu gibi, çok az ve çarpıcı olması önemlidir. Satırlarla dolu olan resimler, sanat bakımından başarılı afiş sayılmaz, çünkü afiş kısa ve kesin bir ifade tarzıdır.