FETÖ'ye yardımdan tutuklanan Hürriyet muhabiri Arda Akın'ın, "Temmuz'da uyuyamayacaksın sıcaktan... Şimdi bol bol uyu. Son 200 yılın en sıcak Temmuz'u olacakmış" paylaşımıyla alakalı savunmasında tamamen iklim ile alakalı bir şey söylemek istediğini ileri sürdü.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün medya yapılanmasına ilişkin operasyonda önce gözaltına alınıp serbest bırakılan ardından da itiraz üzerine yakalama kararı çıkarılınca tutuklanan Hürriyet muhabiri Arda Akın'ın hakimlik sorgusu ortaya çıktı.

Akın, '2006 yılından itibaren Hürriyet Gazetesi'nde Polis Muhabiri olarak görev yapmaktayım. Arda Akin ismiyle Twitter hesabım bulunmaktadır' dedi.

DARBE TWEETİNE KOMİK SAVUNMA

"Temmuz'da uyuyamayacaksın sıcaktan... Şimdi bol bol uyu. Son 200 yılın en sıcak Temmuz'u olacakmış" paylaşımımla alakalı olarak ifadesi sorulan Arda Akın, 'Bu paylaşımı Mustafaselanik3 isimli kullanıcı yazmıştır. Ben bu kişiyi takip ettiğim için onun yazdıklarını görebiliyorum ve ekranıma bu şekilde bu paylaşım düştü. Ben kullanıcıyı tanımıyorum, bende bu paylaşım üzerine cevaben "200 yılın en sıcak günleri olacak" şeklinde bir cevap yazdım.

Bu cevap verirken özel bir kastım yoktur. Popüler bir kullanıcı olduğu için iklimsel anlamda sıcak olacak şeklinde bir cevap verdim' dedi. Arda Akın, tamamen iklim ile alakalı bir şey söylemek istediğini ileri sürdü.

MİT KRİZİNE PKK MASKESİ

7 Şubat 2012 MİT krizi olarak bilinen MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın özel yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeye çağırılması olayı sorulan Arda Akın, 'Hürriyet sitesinden ilk olarak benim haber yapmış olduğum konusu ile ilgili olarak da, o gün saat 19.30'a kadar bu konu ile ilgili herhangi bir haber yoktu.

Ben gazeteci olduğum için diğer internet sitelerini araştırırken Özgür Gündem adlı sitede bu şekilde bir haber vardı. Ben bu haberi ilk önce genel yayın yönetmenimiz Enis Berberoğlu ile paylaştım. Daha sonra internetin başında olan Fatih Çekirge ile konuştuk ve son olarak Hürriyet'in Ankara Temsilcisi Metehan Demir ile konuştuk ve hep beraber bu bilgiyi teyit ettirmeye çalıştık.

Aşağı yukarı 1 saat kadar sonrasında Fatih Çekirge ve Enis Berberoğlu şöyle bir mütabakata vardı kendi kaynakları ile konuştuktan sonra "Ne doğruluyorlar ne de doğrulamıyorlar" dediler. Fatih Çekirge şöyle bir yorum yaptı ve bir kaynağı ile konuştuktan sonra sadece gülümsemiş ve bu konu ile ilgili bilgi veremeyeceğini söylemiş. Fatih Çekirge de "Böyle diyorsa bu haber doğrudur" dedi ve bizde internete koyalım dedik ve gece saat 03.00'a kadar haberi tam olarak doğrulatamadığımızdan dolayı ertesi günkü gazeteye bu haberi iddia olarak verdik... Olayın aslı bu şekildedir' diye konuştu.