FETÖ'nün 15 Temmuz darbe kalkışması esnasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere dair 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanık hakkında açılan davaya sanık savunmalarıyla sürdürüldü.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza ve İnfaz kurumlarındaki duruşma salonunda gerçekleştirilen davanın öğleden sonraki oturumunda eski Kara Pilot Yarbay Sezgin Uyanık ve eski Kara Pilot Binbaşı Abdullah Ateştemur savunma verdi.

Savunmasından sonra çapraz sorgusuna geçilen Ateştemur, mahkeme başkanı, duruşma savcısı ve taraf avukatlarının sorularını yanıtladı.

Ateştemur, bir soru üzerine telefonunu Akıncı Üssü'ndeki terminal odasında şarjda unuttuğunu, daha sonra yerinde bulamadığını, ilerleyen zamanda aynı yerde şarjda gördüğünü belirtti.

Müşteki avukatının, "Telefonunuz darbe kalkışması esnasında Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT binasına asker kılığındaki teröristlerin indirme yaptığı esnada sinyal veriyor. Telefonunuz helikopterde ama siz değilsiniz. Sizce bu garip bir durum değil mi?" sorusuna Ateştemur, TÜRKSAT'a giden helikopterde bulunmadığını iddia etti.

TERÖRLE MÜCADELE İÇİN GİTTİĞİ AKINCI'DA UYUYA KALMIŞ


Bir başka avukatın, "Terörle mücadele etmek için aniden Akıncı Üssüne gidiyorsunuz fakat ne hikmetse bu çerçevede bir şeyler yapmak yerine uyumayı tercih ediyorsunuz. Sabaha kadar mı uyudunuz?" sorusuna Ateştemur, darbecilerin kullandığı 143. Filodan uzak bir yerde uyuduğunu, uçak ve bombalama seslerini duymadığını öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, sanık Ateştemur'a, "O kadar saat orada kalmışsın herhangi bir şeye tanık olmadın mı?" sorusunu sordu. Olağandışı bir duruma tanık olmadığını iddia eden Ateştemur, "Beni çağıran amirim 'Öl' dese ölürüm, 'Kalk' derse kalkarım bu kadar net. Amirim beni konuşmak için çağırıyor, ben de nezaketen gidiyorum. Mağdurum darbecilerden şikayetçiyim." ifadelerini kullandı.

"Darbe girişiminin kimin tarafından yapıldığına" ilişkin soruya cevap vermek istemediği dile getiren Ateştemur, darbe teşebbüsünden bir gün sonra haberdar olduğunu savundu.