Türkmenistan'da, FETÖ mensubu olmaları nedeniyle en az 40 kişiye 10 ile 25 sene arasında hapis cezası verildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, temmuz ayı içinde, ülkenin çeşitli bölgelerinde açılan davalarda en az 40 FETÖ üyesi hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza alanların genelinin, FETÖ'ye ait eğitim kurumlarından mezun, kimilerinin de bu kurumlarla bağlantılı iş adamları oldukları aktarıldı. Hapsedilen örgüt üyelerinin mal varlıklarına da el konulduğu açıklandı.

Türkmenistan'da geçtğimiz sene FETÖ üyesi olmaları nedeniyle yaklaşık 150 kişi hakkında dava açılmış, bu yılın şubat ayında 18 kişi hapis cezasına çarptırılmıştı.

ANAKARA'DA 159 GÖZALTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'ye karşı yapılan soruşturma dahilinde, 153'ü kapatılan medya kuruluşları, emniyet ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının eski personeli olan, 6'sı ise bakanlıkta halen görevde olan toplam 159 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Başsavcılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullandığı ortaya çıkarılan ve 6'sı halen görevde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli 20 kişi ile daha evvel kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan medya kuruluşlarında görev yapan 34 kişi hakkında, FETÖ soruşturmaları dahilinde gözaltı kararı verildi.

Başsavcılığın yürüttüğü bir başka soruşturma dahilinde de yine ByLock kullanan 13 vilayettei 105 eski emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı alındı.

Şüphelilerin polis, başpolis, komiser yardımcısı, başkomiser, komiser, emniyet müdürü ve emniyet amiri oldukları ve tamamının kamudan ihraç edildiği belirtildi.