Ukrayna ile Türkiye'nin, Antarktika'da bilim ve teknik odaklı incelemelerde beraber yürütülen çalışmaların seviyesinin yükseltileceği ifade edildi.

Ukrayna ve Türkiye, Antarktika'da sürdürülen ilmi tetkiklerde birlikte araştırma yapma düzeyini yükseltecek.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığından sunulan basın bildirgesinde, Çin'in başkenti Pekin'de organize edilen Antarktika Akdi Fikir Teatisi Buluşması’nda Türkiye ile birlikte yürütülen çalışmaların miktarının artırılması ve araştırma bütçelerinin yükseltilmesi konusunda hemfikir olundu.

BÜTÇELER YÜKSELTİLECEK

Türkiye ile Antarktika incelemeleri meselesinde bilimsel ve teknik kooparasyon akitlerine evvelce imza atıldığı yönünde hatırlatma yapılan bildirimde, Türk bilim insanlarıyla beraber taze bir akde varmadan bu işbirliğinin ilerletilmesi adına kararlı olunduğu belirtildi.

Malezya ve Çin’in de taraf olduğu ortak iş yapmayı bağlayan memoranduma imzaların atılması konusunun düşünüldüğü açıklanan meselede, Türkiye ve Malezya'nın Antarktika'da üssü bulunmayan incelemelerde Ukrayna'nın üssünden istifade etmeyi planladığı belirtildi. Yapılan basın açıklamasında ayrıca, Türk bilim insanlarının geçtiğimiz sene bu üsse kısa zamanlı incelemelere katılmak adına ziyarette bulunduğu ve üste konakladığı bilgisi aktarıldı. Geçen sene Ukrayna ve Türkiye arasında işbirliği kapsamında Antarktika’ya gezi tertiplenmişti.