Görüşmeye, Steinmeier’in partisinin ''Bahar Buluşması" için davet ettiği Ayrault da katıldı.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye, CHP Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Çetin Osman Budak ve Öztürk Yılmaz da katıldı. Görüşme sonrası açıklama yapılmadı.


KILIÇDAROĞLU'NDAN CEM ÖZDEMİR'E ZİYARET

Berlin’deki temasları kapsamında ilk olarak SPD Meclis Grubu Başkanı Thomas Opperman ile görüşen Kılıçdaroğlu, ardından Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’i parti binasında ziyaret etti.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun ana muhalefet lideri onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak Kılıçdaroğlu, perşembe günü Başbakan Yardımcısı ve SPD lideri Sigmar Gabriel tarafından kahvaltıda ağırlanacak.

Göç ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ve Dışişleri Bakanlığı nezdindeki Devlet Bakanı Maria Böhmer ile ayrı ayrı bir araya gelecek Kılıçdaroğlu, ardından SPD Türkiye Koordinasyon Grubu'nun "AB-Türkiye ilişkileri ve son gelişmeler" başlıklı toplantısına katılacak.

Akşam saatlerinde Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmesi öngörülen CHP liderinin gece geç saatlerde Ankara’ya dönmesi bekleniyor.


CEM ÖZDEMİR, ALMAN MECLİSİ'NE SOYKIRIM İDDİALARINI GETİREN İSİM

Almanya, Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırım’ olarak nitelemede kararlı. Hükümet ortakları CDU/CSU, SPD ve muhalefet partisi Yeşiller'in ortak önergesi, 2 Haziran'da Alman Meclisi’nde tartışmaya açılacak, ardından oylanacak.

Hıristiyan Birlik Partileri Grup Başkanı Volker Kauder ile Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir önergenin Meclis'te gündeme getirilmesi konusunda anlaşmıştı.