Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, 16 Aralıktaki "günlük faaliyetlere" yer verildi.

Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birliklerince, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollarla girmeye çalışan 502, Türkiye'den Suriye'ye çıkmaya çalışan ise 7 kişi yakalandı.

Suriye hudut hattında ayrıca, 7 bin 695 Kaleşnikof mühimmatı, 21 büyükbaş hayvan, 4 bin 720 karton sigara, iki araç, üç cep telefonu, bir dizüstü bilgisayar ve bir harddisk ele geçirildi.

Türkiye'ye yasa dışı girmeye çalışan Irak'tan 8, İran'dan 19 kişi ile Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı çıkmaya çalışan 16 kişi yakalandı.

Güvenlik güçleri ayrıca, yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 552 kişiyi Türkiye kara hudutlarında, bin 165 kişiyi ise deniz ve kara sularında yakaladı.

Suriye hududunda devriye

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 14 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra etti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, bir arama kurtarma gemisi ile Ege'de keşif-gözetleme, dört bot ve bir mobil radar ile de Türkiye-Suriye deniz yan hududunda kontrol görevi yaptı.

Türk Hava Sahasında, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında, Rusya Federasyonu tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gözetiminde, gözlem uçuşu icra edildi.