AB Komisyonu, Türkiye'nin vize serbestisi için 72 kriterden 67'sini yerine getirdiği belirtilerek, vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen bir tavsiye kararı aldı. Bu karar büyük mutluluk yarattı. Vize işkencesinin mağdurlarının artık Paris, Venedik, Roma, Amsterdam, Barcelona, Berlin ve Prag'a giderken, sadece pasaportlarını yanına alması yeterli.

Türkiye, 2010-2015 arasında vize için 1.5 milyar Euro harcadı. Paranın dışında zaman kaybı da olan bu durumun tarih olması, turizm şirketlerini de umutlandırdı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Bu anlaşma gereği biz de Avrupa ülkelerine vizeyi kaldırıyor olacağız. Hem turist gelişi, hem de Türkiye'den Avrupa'ya turist gidişinde ciddi artışlar olur" diye konuştu. Her yıl ortalama 3 milyon kişinin yurt dışında tatil yaptığı düşünülürse, vizelerin kalkmasından sonra bu rakamın 6 milyonu bulacağına dikkat çekildi.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi için AB'den gelen olumlu rapor için "bizi çok heyecanlandırdı" dedi. Türkiye'nin de AB üyesi olan 10 ülkeye vize uyguladığını, bu vizelerin de kalkacağını söyleyen Bozkır, "Bunun içinde Kıbrıs Rum Kesimi de var. Güney Kıbrıs Rum vatandaşları artık vize almayacakları için tanıma noktasında bir karşı karşıya gelme yok. Tanımayla ilgili bir statü tanımlaması yapacağız" ifadelerini kullandı.

Takvim