Türkiye ile Rusya arasında S-400 hava savunma sistemlerinde anlaşmaya varıldığı açıklandı. Fakat bu durumdan ABD ve Cumhuriyet Gazetesi rahatsız olmuş durumda.

Hava savunma sistemlerinin artık nerelere yerleştirileceği düşünülüyorken, Amerikalılar ve Cumhuriyet Gazetesi bu alımdan rahatsız olduğunu açık açık ifade ettiler.

"RAHATSIZ EDİCİ GELİŞME"

Komisyonun en kıdemli Demokrat senatörü Ben Cardin, Türkiye'nin Rusya S-400 satın alma planına tepki vererek, bunun "rahatsız yapıcı" gelişme olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi de , "Rusya, S-400 füzelerini Türkiye'ye vermeyecek" şeklinde bir haber yaparak anlaşmanın sonuca varmasının mümkün olmadığını belirtti.

Haberin detaylarında ise, ismi verilmeyen bir 'batılı yetkili'nin Türkiye karşıtı yorumlarına yer verildi.

Türkiye'nin S-400 alımı Cumhuriyet'i gerdi

"OKYANUS ÖTESİ ARKADAŞLAR TEPKİLİ"

Dmitriy Şugayev, ABD’ nin bu satışa tepkisi konusunda ise “Okyanus ötesi arkadaşlar Türkiye’nin bu kararına tepkili. Ancak Türkiye bilindiği üzere bağımsız bir ülke. Bir ürünü alıp almama kararını kendisi verir” ifadelerini kullandı

Daha önce ABD Savunma Bakanlığı' nda Sözcü olan Jeff Davis, Amerika Birleşik Devletleri Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford' ın, "Türkiye' nin Rusya' dan S- 400 füzelerini almasının kaygı verici olacağı" şeklindeki yorumda bulunmuş, bu husus ile alakalı sorulan bir soruya şu yanıtı vermişti:

"Türkiye bir NATO müttefikidir. Birlikte operasyon yaptığımız, tatbikatlar düzenlediğimiz ve müşterek savunma konusunda birlikte çalışmaya hazır olduğumuz herhangi bir ortağımızda olmasını istediğimiz şey, ekipmanların birbiri ile karşılıklı olarak çalışma kabiliyetine sahip olmasıdır."