Üretim planlaması ve modeli Türk mühendislerce gerçekleştirilen, sadece Türkiye’de bulunacak olan t-625 adlı helikopterin üretiminde son dönemece girildi.

Öncelikle VIP görevini üstlenecek olan helikopter; hızıracil, arama ve acil müdahale ve militer hedefler kapsamında birçok durumda kullanıma uygun bir yapıya ve çeşide sahip olabilecek şekilde geliştirildi.

İLK UÇUŞLAR 2018’DE

Savunma alanında olması sebebiyle hükümetin destek programından faydalanıldığı üretim süreci kapsamında, üniversite ve ar-ge kurumlarının iştiraki ile birlikte Türkiye’nin zihni ve teknolojik kapasitesini yansıtacak bir ürün söz konusu. 5 milyar dolardan fazla üretim kapasitesine ve 1,65 milyar dolardan fazla ihracat hacmine erişen Türk savunma sanayisi alanı, silahlı kuvvetler adına yürüttüğü yerli çalışmaların ilerlemesini devam ettiriyor. Bu kapsamda her hafta bir milli çalışmanın sunumu gerçekleştiriliyor. Bu hafta ise Özgün Helikopter çalışması gündemde.

İSTER AMBULANS, İSTER SAVAŞ HELİKOPTERİ

12 yolcu taşımaya uygun yer haznesi bulunan T-625’in koltukları hareket edebiliyor ve havacılık şartlarına uygun özel bir kumaşla kaplı. Her koltuğun kendisine ait özel bir açılıp kapanabilir bir masası mevcut. Tüm yapının bir tuşla kontrolünün yapılabildiği helikopterde, 7 değişik tonda ışık saçan bir sistemle beraber kahve veren bir alet ve buzdolabı bölümü yer alıyor.

T-625’in VIP uçuşlarının haricinde hızıracil, arama ve acil uçuşlar ile savaş koşullarında kullanıma uygun olması tasarlanıyor.