24 Temmuz 2019
  • Istanbul 22.22°
  • Ankara 16.67°
  • Izmir 25°
İmsak 03:56
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:36
Yatsı 22:18
BIST102.556
Dolar5,7271
Euro6,3871
Altın261,77

Türkiye'nin AB'ye Olan Güveni Tükenmekte

Siyaset uzmanları, Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler ile Türk toplumundaki değişen AB algısını ve bu değişen algıya neyin yol açtığını değerlendirdi.

Türkiye'nin AB'ye Olan Güveni Tükenmekte

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Birgül Demirtaş, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki münasebetin yaşanan tüm siyasi bunalıma rağmen hem çok boyutlu hem de çok aktörlü olarak sürdüğünü, kamuoyunun Avrupa Birliği'ne yönelik algılamalarının da bu değişkenlikten nasibini alarak dalgalı bir seyir izlediğini belirtti.

TAM ÜYELİĞE İNANLARIN ORANI GERİLEDİ

Kamuoyunda AB üyeşiğine verilen destek ile üyeliğin gerçekleşeceğine olan inanç arasında çok büyük ayrım olduğunu vurgulayan Birgül Demirtaş, "Örneğin İKV’ nin 2015 senesinde yaptırdığı anket bilgileri doğrultusunda, AB üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 62' ye çıkmış olsa bile Türkiye’ nin birliğe tam üye olacağına inananların oranı yüzde 30’ dur. Kadir Has Üniversitesi’ nin anketine göre ise 2015 senesinde AB üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 65 iken 2016’ da bu oran yüzde 46’ ya düşmüş, tam üyeliğe inananların oranı ise yüzde 27’ye gerilemiştir." beyanında bulundu.

AVRUPA KAVRAMI

Tarih boyunca Avrupalı devletler ile yaşanan savaşlar, Osmanlı' nın Avrupa karşısında gerileyişi, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupalı devletlerin başlattığı işgaller, Kurtuluş savaşımız, bunun yanında kültürel ve dini farklılıklar Avrupa kavramımızın önemli bir parçasını oluşturuyor." diye konuşan Nas, bu kültürel farklılıkların ötesinde, Osmanlı' ya kadar dayanan ve Cumhuriyet dönüşümleri ile hız kazanan bir Avrupalılaşma sürecinin de mevcut olduğunu vurguladı.


Prof. Dr. Birgül Nas, "Türkiye' nin AB üyesi olmasını ister misiniz?" diye soruldupu zaman, halkın çoğunluğu bunu desteklediğini fakat tam üyeliğin gerçekleşeceğine olan inanç ve beklenti düzeyinde büyük ölçüde gerileme gözlemlendiğini ifade ederek, "Türk halkı AB üyeliğini desteklese de bunun gerçekleşmeyeceğini düşünüyor." dedi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri