Türkiye'den Yunanistan'a Hatırlatma: 'Yapılan Mezalimi Unutmadık!’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, "Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlık sürecinde ve sonrasında, Yunanistan'ın bölgedeki Türk ve Müslümanları imha etmesi çok iyi bilinen bir gerçektir." dedi.

Türkiye'den Yunanistan'a Hatırlatma: 'Yapılan Mezalimi Unutmadık!’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un 1915 olaylarıyla ilgili açıklamalarına yönelik gelen bir soruyu cevapladı.

Yunanistan'ın Türkiye'ye hasım çevrelerin yanında olmaya ve bu çevrelerin Türkiye aleyhindeki görüş ve tutumlarına kaktı sağlamayı sürdürdüğünü aktaran Aksoy, şunları söyledi:

‘BÖLGEDEKİ TÜRK VE MÜSLÜMANLARIN İMHASI BİLİNEN BİR GERÇEKTİR’

"Biz de Yunanistan'ın tarihte Türklere ve diğer Osmanlı vatandaşlarına yaptığı mezalimi hiçbir zaman unutmadık. Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlık sürecinde ve sonrasında, Yunanistan'ın sistematik bir şekilde bölgedeki Türk ve Müslümanları imha etmesi çok iyi bilinen bir gerçektir."

Yunanistan'ın "bugün de ülkesindeki Türk azınlığa yönelik insanlık dışı uygulamalarını, müftülerine Cuma namazı kıldıkları gerekçesiyle hapis cezası verecek kadar ileri götürebildiğine" dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:

‘TÜRKİYE, TARİHTEN BARIŞ YOLUNDA DERSLER ÇIKARIR'

"Tarihten husumet değil, barış ve kardeşlik yolunda dersler çıkarılması gereğine inanan Türkiye, bu tarihsel gerçeklerin de elbette farkındadır. Ülkemiz aleyhindeki faaliyetleri desteklemenin Yunanistan'a hiçbir fayda sağlamayacağını bu vesileyle tekrar hatırlatıyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerde iyi komşuluktan yana taraf olmanın, bölgemizde barış, istikrar ve refahın desteklenmesinin tek yolu olduğu düşüncesiyle Yunanistan'ı bundan böyle daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Bununla birlikte, 1915 olayları konusunda Türkiye'nin tutumu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde, 23 Nisan 2014 tarihinde yaptığı açıklamada net olarak belirtilmemiştir. Başka bir izahata gerek görülmemektedir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri