Başbakan Binali Yıldırım, ‘Bugün saat 18.00’den itibaren Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e gerçekleşen tüm uçuşlar süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin Sivil Havacılık İdaresinin verdiği karara bağlı olarak biz de Süleymaniye, Erbil'e uçuş yapmayacağız.’ açıklamasında bulundu.

Başbakan, belediye önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) illegal referandumun, bütün tepkilere ve tüm uyarılara rağmen yapıldığını tekrar hatırlattı.

İRAN’DAN BÜYÜK YAPTIRIM

Türkiye ve İran'ın tüm uyarı ve tepkilerini göze alarak gerçekleştirdiği sözde referandumdan geri dönmeyen Barzani yönetimi, bölgede yaşanan gerginliği yükseltti.

Referandum sonuçlarını tanımayacağını ifade eden İran, bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdiği için Barzani yönetimine karşı uygulayacağı yaptırımları önceden belirtmişti.

PETROLE YASAK

Meydana gelen olaylardan sonra Tahran yönetimi, İranlı şirketlere Kuzey Irak'tan petrol nakliyatına yasak getirdi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra referandum hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.