Bakan Çavuşoğlu, AA'nın sorusu üzerine, dün İdlib şehir merkezinde çok sayıda sivilin ölümüne neden olan Rus hava saldırılarına ilişkin görüşlerini yazılı olarak açıkladı.

Açıklamasında, "Rus Hava Kuvvetleri'nin dün (20 Aralık) İdlib şehir merkezine düzenlediği saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, saldırıda valilik binası, mahkeme binası ve bir okul ile yerleşim birimleri hedef alındığını, 200'e yakın Suriyelinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda Suriyelinin yaralandığını vurguladı.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Dünkü saldırıda ölen ve yaralanan Suriyelilerin hepsi sivildi. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz pazar günü Şam yakınlarında Doğu Guta'da bir pazar yerine yapılan saldırıda hayatını kaybeden 65 ve yaralanan 120 Suriyelinin büyük kısmı da sivildi. Bu insanlık adına utanç verici bir durumdur. Rusya, 30 Eylül 2015'te Suriye'ye girdiğinden beri büyük çoğunlukla ılımlı muhalifleri hedef alıyor. Sivil yerleşim birimleri de artan oranda bu saldırılardan nasibini alıyor.

Rusya, Suriye'ye DAEŞ'le mücadele kisvesi altında girdi. Rusya bu süre zarfında 4 bine yakın hava saldırısı düzenledi. Bunların yaklaşık yüzde 91'i muhalifleri hedef aldı. Muhaliflere saldırılar sonucunda DAEŞ daha da güçlendi. Rusya'nın derdi DAEŞ değildir. Rusya, Suriye'yi tekrar Esed'e teslim etme hayalperestliği içindedir ve bu amacına ulaşmak için muhalifler olsun siviller olsun Suriyelileri öldürmektedir. Rusya'nın operasyonları sonucu ölen sivil sayısı 600'ün üzerindedir. Bazı kuruluşlar bu rakamın 800 civarında olduğunu belirtmektedir. Bu sayının 150'den fazlasının çocuk olduğunu tüm dünyanın bilmesini istiyoruz."

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) geçen hafta Suriye'ye ilişkin aldığı siyasi kararın hatırlatıldığı açıklama, şöyle son buldu:

"Bu kararın daha mürekkebi bile kurumadan, Rusya'nın sivilleri bombalaması, en hafif deyimle samimiyetsizliktir. Uluslararası kamuoyunu kaale almamaktır. Uluslararası toplum içinde DAEŞ'le mücadelenin bu şekilde yürütüleceğine inanan herhangi bir ülke olduğunu düşünemiyorum. Rusya'nın siviller ve ılımlı muhalifleri hedef almaktan bir an önce vazgeçmesi gerekiyor. Aksi takdirde Suriye ihtilafı daha yıllarca sürecektir. Terör bitmeyecektir. Rusya artık kendisini ihtilafın bir tarafı haline getirmiş ve Suriye halkını karşısına almıştır.

Suriyeliler dirayetli bir halktır. Bu şiddetin ve bu baskının üstesinden şüphesiz geleceklerdir. Biz de bu haklı mücadelelerinde Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz."