Türkiye’den Namibya’ya Bakan Düzeyinde İlk Ziyaret Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye-Namibya Karma Ticaret ve Ekonomi Komite (KTEK) Toplantısı’na katılmak üzere Namibya’nın başkenti Windhoek’e gitti. Söz konusu ziyaret, Namibya’ya bakan düzeyinde ilk ziyaret olma özelliğinde

Türkiye’den Namibya’ya Bakan Düzeyinde İlk Ziyaret Gerçekleştirildi

Türkiye’den Namibya’ya Bakan Düzeyinde İlk Ziyaret Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakan Koca, Türkiye - NamibyaKarma Ticaret ve Ekonomi Komite (KTEK) Toplantısı'na katılmak üzere başkent Windhoek'ta temaslarda bulundu. Bakan Koca ile Namibya Sanayi, Ticaret ve KOBİ Geliştirme Bakanı Tjekero Tweya'nın eş başkanlık ettiği KTEK toplantıdan sonra komite toplantı tutanağı imzalandı.

Türkiye'nin geçtiğimiz yıl dış ticaret hacminin 391 milyar dolara ulaştığını belirten Koca, şu şekilde konuştu:

"Afrika ülkeleriyle siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerimize bir ivme kazandırmak için 2003'te uygulamaya koyduğumuz Afrika Stratejisi'nin bugün meyvelerini alıyoruz. Afrika kıtası ile 5.4 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2018 yılında 23,7 milyar dolara ulaştı. Afrika kıtasına yönelik 2.1 milyar dolar olan ihracatımız, bugün 14,4 milyar dolara yükselmiş; ithalatımız ise 3,3 milyar dolardan 9.3 milyar dolara yaklaşmıştır. Aynı dönemde kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları, üstlenilen müteahhitlik projelerinin toplamı ise 65 milyar doları aştı."

Türkiye'nin Afrika'nın gelişme ve kalkınması dahilinde düzenli insani yardımları içeren bütüncül bir politika yürüttüğünü ifade eden Koca, "42 kıta ülkesinde büyükelçiliğimiz, 26 ülkede ticaret müşavirliğimiz bulunuyor. Milli havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları, kıtada 37 ülkede 55 noktaya sefer düzenliyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye ile Namibya arasındaki ticaret hacminin ise 25 milyon dolar seviyelerine yaklaştığını fakat mevcut potansiyelin altında kaldığını belirten Koca, 2017 yılında kurulan Türkiye-Namibya İş Konseyi'nin aktif şekilde işlemesi gerektiği üzerinde durdu.

Bakan Koca, Namibya'da en gelişmiş sektör olan madencilikle birlikte gıda işleme, balıkçılık, ulaştırma, inşaat ve enerji alanlarında da her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, törenden sonra Namibya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Dr. Kalumbi Shangula ve Çalışma-Ulaştırma Bakanı John Mutorwa ile ikili görüşmede bulundu ve sonrasında Windhoek Merkez Hastanesini de ziyaret etti.

BUGÜNE KADAR YAPILAN EN ÜST DÜZEY ZİYARET  

İki ülke arasındaki KTEK'in eş başkanı olan Sağlık Bakanı Koca'nın ziyaretinin, Türkiye'den bugüne kadar Namibya'ya yapılan en üst düzey ziyaret olduğu belirtildi.

Bakan Koca'nın Namibya ziyaretinde Ankara Milletvekili ve Türkiye-Namibya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Zeynep Yıldız ile Ankara Milletvekili ve Dostluk Grubu Başkan Vekili Belgin Uygur da eşlik etti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR