Türkiye'den Müthiş Stratejik Bir Anlaşma

Türkiye Libya'nın güney komşusu Nijer ile bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı.

Türkiye'den Müthiş Stratejik Bir Anlaşma

Türkiye Libya'nın güney komşusu Nijer ile bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlasma ile ilgili henüz iki ülkeden de resmi açıklama yapılmadı.

Afrika'da bir çok ülkeyi sömüren Fransa'nın bu anlaşmadan sonra Türkiye'ye karşı takınacağı tutum merak ediliyor.

NİJER

Nijer veya resmî adıyla Nijer Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında bulunan ve denize kıyısı bulunmayan bir parlamenter cumhuriyet ülkesidir. Nijer kuzeyde Cezayir ve Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda ise Burkina Faso ve Mali ile komşu konumundadır. Nijer cumhuriyeti Mali, Songhai, Kanem-Bornu ve Sokoto gibi imparatorlukların yer aldığı topraklarda kurulmuştur. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

NÜFUS

Ülkenin 2014 resmî verilerine göre nüfusu 19 000 100 olarak açıklanmıştır.[4] Ülke nüfusunun büyük bir bölümü şehirlerde ve özellikle de Benin ve Nijerya sınırlarına yakın bölümlerde yaşamaktadır. Ülkenin kuzey bölümlerinde Vaha bölgelerinde yaşayan topluluklar mevcut olup, göçebe ya da yarı göçebe yaşam sürdüren topluluklarda mevcuttur. Ancak günümüzde birçok kişi göçebe hayatını bırakarak yerleşik bir hayatı tercih ederek şehirlere yerleşmektedir.

Nijer genç bir nüfusa sahip olup, 2018 tahmini verilerine göre %68,04'ü 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %2,64'ü 65 yaş ve üzerindedir.

NİJER SAVUNMA SANAYİ

Nijer petrol konusunda kendine yeten bir ülkedir. Savunma bütçesine ayırdığı 325.000.000 dolarlık bütçe ile dünyanın en büyük 104. savunma bütçesine sahiptir.

Toplam Asker Sayısı 5.300

Savunma Bütçesi 325.000.000

Site Yorumları

  1. Fransa nın korkusu buydu zaten Türkiye şimdiye kadar Afrika ülkelerine ilgi göstermedi şimdide göstermemeli ki biz istediğimizi yapalım uyanmasın o ülke halkları kendi ülkelerinde olup bitene ilgi göstermeye başlamasınlar korktukları olmaya başladı Fransa nın onlar alışmışlar vermeden almaya devamlı alıp zenginlikleriyle övünmek onlar için gurur kaynağı olmuş böyle olunca ne yapacklarını şaşırdılar ama çok dikkatli olunmalı yaralı hayvanlar saldırgan olurlar

  2. müslüman afrikalılar'ın uyanması veya uyandırılması gerekiyor...avrupa ve abd'nin sömürü politikalarına karşı türkiye'yi desteklemeleri şarttır...kurtuluş türkiye'dir...

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR