Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar hususundaki olaylara dair Şeyh Al Sani, Putin, El Sabah ve Selman bin Abdulaziz Al Suud ile telefon diplomasisi yürüttü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkeleriyle Katar devleti arasındaki diplomatik sorunlara dair anlaşmazlıkların çözümünde uzlaşma arayışına köprü olarak soruna taraf ülkeler ile telefon diplomasisi kuruyor.
Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen malumatlarda bildirildiği üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan, meseleyle alakalı olarak öncelikle Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani; daha sonra Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah, son olarak ise ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ile bir dizi telefon trafiği sürdürdü.

“DİPLOMASİ, BARIŞIN İLK VE TEMEL KOŞULUDUR”

Bölgesel olarak huzur ortamının temini ve istikrarlı bir ortamın tesis edilebilmesini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomatik yollarının kesilmesi yönünde atılan adımlar sebebiyle yükselen tansiyonun düşürülmesinin elzem olduğunun altını çizdi. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı kaynakları Türkiye’nin takip ettiği görüşmelerin sorunların çözümüne değin sürdürüleceğini belirtti.

Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu, Katar ve diğer Arap devletleri arasında çıkan diplomatik soruna dair, “tüm koşullarda diplomatik yolun korunmasını ve mevcut meselelerin çözülmesi için barışçıl metotlara riayet edilmesini savunuyoruz. Diplomasi, barışın ilk ve temel koşuludur. İlişkiler yeniden tesis edilmeli ve bölgesel sorunların içinden çıkılamaz bir hal almasının önüne geçmek için Arap ülkeleri arasındaki kardeş çatışması son bulmalıdır.” İfadelerini kullandı.