Türkiye'den Irak Hükümetine Çağrı

Türkiye, Irak'ta şiddetlenen protestolarda meydana gelen can kayıpları nedeniyle Irak halkına başsağlığında bulunarak Irak hükümetinin halkın beklentilerinin karşılanmasını için gereken adımları atacağına inandığını kaydetti.

Türkiye'den Irak hükümetine çağrı

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın Bağdat ve bazı güney vilayetlerinde 1 Ekim'den bu yana şiddetini artıran protesto gösterileri esnasında çok sayıda can kaybı ve yaralanma meydana gelmesinden derin üzüntü duyulduğu kaydedildi.

Daha fazla can kaybının yaşanmaması için sağduyu çağrısı yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gösteriler sırasında sivil halktan ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybeden tüm Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, Irak'ın istikrarına önem atfetmektedir. Irak halkının huzur ve refah içinde bir yaşam sürmesi samimi temennimizdir. Irak hükümetinin halkın meşru beklentilerinin karşılanmasını teminen gereken adımları atacağına inanıyoruz. Gösterilerde daha fazla can kaybı ve yıkım yaşanmaması için herkese itidal ve sağduyu çağrısında bulunuyoruz."

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentleri 1 Ekim'den bu yana "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeniyle düzenlenen gösterilere sahne oluyor.

Hükümet karşıtı gösterilerde yaşamını yitirenlerin sayısı 60'a yükseldi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz