Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Forbes Dergisi’nde, ‘Türkiye’ye seyahat edecek kadınların tehlikede olduğu’ ortaya atılan bir makaleye yer verildiği aktarılarak, söz konusu yazının Türkiye’deki çeşitli medya kuruluşlarında da yer aldığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem uluslararası hem de Türk kamuoyunun doğru yönlendirilmesi adına bir açıklama yapılmasına ihtiyaç hissedildiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

ALGI OPERASYONUNUN ZAYIF BİR HALKASI

"Dergide; herhangi bir bilimsel araştırmaya ya da bir saha çalışmasına dayanmayan, veri doğruluğu kanıtlanmamış, Türk yetkililerin görüşüne yer verilmeyen Türk turizmine karşı gerçekle örtüşmeyen bir makale kaleme alınmıştır. Böylesi haber ve makaleler uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren art niyetli bir davranıştır. Ülkemize karşı spekülatif bu yayımlar ve yayınlar değişik hedeflere hizmet etmektedir. Türkiye’nin bilhassa kadınlara karşı güvenli olmayan bir ülke, bir destinasyon gibi lanse edilmesi bir süredir koordineli yürütülen algı operasyonlarının başka bir zayıf halkasıdır. Son dönemde, sektörde küresel ve bölgesel yaşanılan bazı sıkıntılar alınan önlemlerle atlatılmaya başlanmış ve Türk turizmi son 15 yılda kazandığı ivmeyi yeniden yakalayacak noktaya gelmiştir. Bu ivmeyi durdurmaya yönelik asılsız çıkışları Bakanlığımız, işbirliği içinde çalıştığı bütün sektörel aktörlerle birlikte bertaraf edecektir. Bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz."