Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nun programnda halen alt sıralarda yer alan Katar'la imzaları atlan iki anlaşmanın Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi Danışma Kurulu'na sunduğu öneri iler bugün görüşülmesi planlanıyor. Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen gibi Arap ülkelerinin içinde bulunduğu çok sayıda Körfez ülkesi hafta başında "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkilerini durdurmuş ve Katar'a dönük bazı yaptırımlar açıklamştı.

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN’IN KATAR YORUMU

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan dün akşam verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada Körfez'de yaşanan son diplomatik kriz hakkında yaptığı açıklamalarla, Katar'a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığını vurgulamıştr.

ERKEN TARİHE ÇEKİLDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP Grup yetkililerden alınan bilgiler doğrultusunda, hala Genel Kurul gündeminin 101. sırasındaki "Türkiye ile Katar arsında Katar topraklarında Türk Kuvvetlerinin konuşlandırılmasına ilişkin uygulama anlaşması" ile "102. sıradaki "Türkiye ile Katar arasında Jandarma eğitim ve Öğretimine ilişkin işbirliği protokolü" erken bir tarihe çekildi. Genel Kurul'da akşam saatlerine doğru görüşülmesi tahmin edilen anlaşmaların Adalet ve Kalkınma Partisi’nin mevcut çoğunluğu ile onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.